• raptorrent.com
  •  
    Home News
    News


    Над 227 стартиращи предприятия на студенти и докторанти ще бъдат подкрепени чрез финансови инструменти по линия на Програма „Образование“

    E-mail Print
    There are no translations available.

    За първи път в България, през този програмен период, ще се прилагат финансови инструменти в сферата на образованието с финансиране от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ +). Над 32,6 млн. лева е финансовият ресурс, който Фонд на фондовете ще управлява, като средствата са осигурени от Приоритет 3 „Връзка на образованието с пазара на труда“ на Програма „Образование“ 2021-2027.

    Целта е да се стимулира активен преход от образование към самозаетост. Предвижда се 24,4 млн. лева да бъдат използвани за подкрепа за стартиране на собствен бизнес или друг вид предприемачески инициативи от студенти или докторанти чрез дялови и квази-дялови инвестиции.

    За повече информация тук: https://sf.mon.bg/?go=news&p=detail&newsId=1443

     

    Календар на информационните дни на ЕК, за работната програма на Хоризонт Европа - за 2025 година.

    E-mail Print
    There are no translations available.

    Уважаеми колеги,

    Представяме на Вашето внимание календар на информационните дни на ЕК, за работната програма на Хоризонт Европа - за 2025 година.
    Информацията е динамична и са възможни изменения!

    Работна програма 2025:

    Други:

    Източници:

    1. https://research-innovation-community.ec.europa.eu/events
    2. https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/support/events
    3. https://research-and-innovation.ec.europa.eu/events/upcoming-events_en
    4. https://horizoneuropencpportal.eu/calendar

    С уважение,
    Екип на ЕЦИ - БАН

     

    Специализиран семинар за кандидатстване по програмата на Европейския съвет по иновации - EIC Accelerator Open през 2025, 25.03.2025 г.

    E-mail Print
    There are no translations available.

    Уважаеми колеги,

    На 25.03.2025 г. в София Тех Парк ще се проведе специализиран семинар по време на който ще научите за процеса на кандидатстване по програмата на Европейския съвет по иновации EIC Accelerator Open - 2025 г. Инициативата на организацията предоставя финансиране и подкрепа на стартиращи компании и иновативни малки и средни предприятия. ​Водещ на обучението ще бъде Христина Каспарян - ръководител екип към европейската предприемаческа мрежа “Enterprise Europe Network”, част от която е и Единен център за иновации на БАН. Г-жа Каспарян е директор на център „Международно икономическо сътрудничество“ на Българската стопанска камара, както и национално контактно лице за Европейския съвет по иновации по програма “Хоризонт Европа”.

    Кога: 25 март, от 13.00 до 17.00 часа
    Къде: сграда “Лабораторен комплекс” на София Тех Парк

    ℹ️Повече за програмата EIC Accelerator: https://enspire.science/eic-accelerator-open-basics/

    Обучението е със свободен достъп, но с предварителна регистрация тук: https://lu.ma/nfh6ezsk

     

    Информационна среща, посветена на предстоящите конкурси в рамките на двустранни споразумения на Българската академия на науките с партньори от чужбина, 12.03.2025 г.

    E-mail Print
    There are no translations available.

    Уважаеми колеги,

    На 12 март 2025 г., от 14:00 часа, в централната сграда на БАН-Администрация ще се проведе информационна среща, посветена на предстоящите конкурси в рамките на двустранни споразумения на Българската академия на науките с партньори от чужбина. Ще бъдат представени правилата за работа по ЕБР и грантова схема, програма Еразъм+, както и сътрудничествата с Румъния, Полша, Сърбия, Италия, Унгария, Китай, Египет, Естония, Латвия, Словения, Турция, Гърция, Израел и Тайван.

    Информационният ден се организира от отдел „Международна дейност, оперативни програми и проекти“.

    Необходима е предварителна регистрация на следния линк: https://forms.gle/QywNfn8P19aU1NvS7

     

    Проведена кръгла маса на тема: От наука към бизнес

    E-mail Print
    There are no translations available.

    На 25 февруари 2025 г., в Конферентната зала „Галерия“ на Националния студентски дом се проведе кръгла маса, посветена на перспективите пред младите учени и предприемачи в България. Събитието се организира в рамките на конкурса ,,НАЙ-ДОБЪР МЛАДЕЖКИ СТАРТЪП НА БЪЛГАРИЯ 2025‘‘ и е първото съвместно събитие, организирано от Фонд на Фондовете и Българска Академия на науките, които на 24 февруари сключиха договор за сътрудничество. На кръглата маса, на която присъстваха над 50 участници, експерти от различни институции представиха възможности и инициативи за технологичен трансфер, подкрепа на стартиращи компании и научни изследвания.

    Д-р Дочка Василева, ръководител отдел "Проектно планиране и институционално сътрудничество", Фонд на фондовете, откри кръглата маса с представяне на новия фонд за технологичен трансфер, който ще стартира във Фонд на фондовете догодина, както и на Фонда за стартиращи предприятия на студенти и докторанти.

    Д-р Вадим Рошманов, председател на Асоциацията на младите учени, представи международния проект „Green Digital Hub for Startups and Social Enterprises“, който ще предостави нови обучения и възможности за младите предприемачи.

    Д-р Даниела Леви, експерт технологичен трансфер в областта на зелените и дигитални технологии в Единен център за иновации на Българската академия на науките разясни какво представлява SPIN-OFF компанията и как може да се създаде такава между научна организация и екип от изследователи, базирайки се на настоящата законова рамка в България. Д-р Леви сподели, че в БАН вече има 2 такива компании, а третата е в процес на регистриране.

    Д-р Виктория Недева-Атанасова представи данни от актуално проучване сред студенти и докторанти относно предприемаческите намерения и бариери, пред които те се изправят при започването на собствен бизнес. Тя сподели, че половината от анкетираните млади учени имат предприемачески намерения, но основна пречка за осъществяването им е липсата на начален капитал. Д-р Недева подчерта, че обученията свързани с намирането на този капитал, както и по-доброто познаване на наличните финансови инструменти, би помогнало за увеличаването на броя на младите учени-предприемачи.

    Д-р Шазие Юсеин-Мяшкова от Кариерния център към Център за обучение – БАН сподели за полезни обучения, които се организират в центъра: регулярни уебинари, предстоящите курс по предприемачество, който ще бъде интегриран в базовото обучение на докторантите и Хакатон за предприемаческа идея на жени учени.
    Събитието даде възможност на участниците да обменят идеи, да задават въпроси и да създадат контакти с експерти и потенциални партньори от научните и бизнес средите. Сред основните предизвикателства, за които споделиха младите учени и предприемачи, беше липсата на ясен пътеводител за развитието на научна разработка до успешния ѝ пазарен трансфер, както и недостатъчната менторска подкрепа по време на този процес.

     
    • «
    •  Start 
    •  Prev 
    •  1 
    •  2 
    •  3 
    •  4 
    •  5 
    •  6 
    •  7 
    •  8 
    •  9 
    •  10 
    •  Next 
    •  End 
    • »



    Bulgarian Academy of Sciences

    Banner

    Enterprise Europe Network

    Banner

    ПОРТАЛ ЗА ВРЪЗКА С БИЗНЕСА

    Banner

    Researchers' Night

    Banner

    ПРОИНО

    Banner