• raptorrent.com
  •  
    Начало НИ СЕВЕ
    НИ СЕВЕ
    Е-поща Печат

     

     

    НАУЧНА ИНФРАСТРУКТУРА „СЪХРАНЕНИЕ НА ЕНЕРГИЯ И ВОДОРОДНА ЕНЕРГЕТИКА“ (НИ СЕВЕ),

    Договор ДО1-160/28.08.2018,

    обект от Националната пътна карта за научни инфраструктури (2017-2023 г.)

     

    Цел

    Целта на НИ СЕВЕ е да се създаде национален център, обединяващ съществуващият научен капацитет в зоната на иновативните високоефективни "зелени технологии" за изграждането на "Декарбонизирана Европа". Структурата на НИ осигурява уникална възможност за интегриране на национално ниво на научно-изследователската дейност с интердисциплинарен характер, т.е. за създаването на "Българско изследователско пространство" в една иновативна научна и научно-приложна зона. Това интегриране ще има положително влияние и върху сътрудничеството с чуждестранни партньори.

    Стратегически цели

    Стратегическите цели на НС СЕВЕ покриват Стратегическата цел на Иновационната стратегия за интелигентна специализация за преминаване на България до 2020 в групата на "умерените иноватори". За тематичната област на инфраструктурата касаят:

    • - Повишаване на ефективността и конкурентността на енергийния сектор на българската икономиката в зоната на иновативните високоефективни “зелени технологии”, комбинирайки създаването на стимулираща среда за иновации и научни продукти с концентриране и повишаване компетентността и знанията на човешкия ресурс;
    • - Ефективно използване на природните ресурси при намаляване на въглеродните емисии чрез разработване на невъглеродни технологии: акумулиране и конверсия на енергия (електроенергия и топлина) от възобновяеми енергийни източници и използването й в транспортния сектор, индустрията и бита; производство на водород като енергиен носител от вода и биогорива (в т.ч. от отпадъци).

    Специфични цели

    Специфичните цели залегнали в НИ СЕВЕ касаят:

    • - Стимулиране на системата за научни изследвания чрез обвързване на изследователската дейност с развитието и/или с нуждите на индустрията в специфични иновативни ниши на българската икономика.
    • - Развитие на системата на научните изследвания и насърчаване на върховите постижения.
    • - Формиране на експертен капитал, съобразен с нуждите на новите технологии и на общество, стимулиращо развитието на технологиите.
    • - Стимулиране на националното и международно сътрудничество.

    Основни приоритети

    Основните приоритети в изграждането на инфраструктурата целят създаването на един експертен национален център, който да бъде в полза на обществото чрез специфичната си дейност и експертиза. От какво се нуждае обществото ни: от здравословна екологична, технологична и икономически достъпна среда на живот. НИ СЕВЕ ще съдейства за реализирането на тази цели чрез ускоряване навлизането на иновационните нисковъглеродни технологии в ежедневието на българина.

    Общи приоритети

    Общите приоритети при изграждането и функционирането на НИ СЕВЕ са директно свързани със специфични приоритети, които целят преодоляването на някои съществуващи бариери чрез инфраструктурния тип организация:

    • - Преодоляване на разпокъсаността;
    • - Подобряване на ефективността и достъпа до разпределената инфраструктура;
    • - Завършеност;
    • - Публично-частно партньорство.

    Институт по електрохимия и енергийни системи "Академик Евгени Будевски"

    Единен център за иновации на БАН

    Институт по инженерна химия при Българска академия на науките

    Институт по обща и неорганична химия при БАН

    Институт по полимери при БАН

    Пловдивски университет „Паисий Хилендарски” – Лаборатория по биоелектрохимия

    Химикотехнологичен и металургичен университет - Център по водородни технологии

    Централна лаборатория по слънчева енергия и нови енергийни източници - БАН

    Югозападен университет "Неофит Рилски"
     



    Българска академия на науките

    Банер

    Enterprise Europe Network

    Банер

    ПОРТАЛ ЗА ВРЪЗКА С БИЗНЕСА

    Банер

    Европейска нощ на учените

    Банер

    ПРОИНО

    Банер